University of Hertfordshire

Mr John Corkery BA Hons (Open), MSc, MPhil, PgCert LandT in HE, FHEA

Overview

John Corkery worked for the Home Office for 30 years in a range of policy areas including Immigration & Nationality, Prison Department, Fire Service Training & Research, and from 1987 onwards in the Research, Development and Statistics Directorate on topics including Courts & Financial Penalties, Firearms, Capital Punishment, Race & the Criminal Justice System, but especially Drug Statistics.

Specific Home Office research posts included:

Senior Research Officer, 16 June 2003 - 4 March 2005: International & Race Statistics Section - responsible for race statistics on the Criminal Justice System in England & Wales, and on ethnic monitoring in that connection. Collating data from various sources and compiling an annual Command Paper to go to Parliament.

Research Officer, 1 September 2000 to 15 June 2003: Drugs & Alcohol Research Unit - Collection, validation, analysis and publication  of statistics on Notified Drug Addicts, Drug Seizures & offenders, etc. Manager of project by Forensic Science Service on the chemical and statistical profiling of heroin, an d for the National Statistics Review of Drug Seizure and Offender Statistical Series.

Executive Officer (ADP), 5 January 1994 to 31 August 2000: Crime & Criminal Justice Unit - Drugs Research and Statistics Section - as above, plus Scientific Procedures to to April 1996.

During this time he studied part-time with the Open University, and was awarded BA Hons (2:1) in 1988 and a MSc in Advanced Educational & Social Research Methods. This was followed by the award of a MPhil in the Sociology of Religion and Onomastics by King's College London in 2001. John was Senior Research Fellow in Drug Epidemiology, International Centre for Drug Policy (ICDP), St George's, University of London from March 2005 to August 2010.Programme Manager of National Programme on Substance Abuse Deaths from 7 March 2005 to present & Volatile Substance Abuse Mortality Project from April 2009. He joined the ICDP on a full-time basis in March 2005, having previously held an Honorary Research Fellowship since 1997.Honorary Research Fellow in Drug Epidemiology from 1 September 2010, following cessation of Government funding for his post. John joined the School of Pharmacy, University of Hertfordshire, as Research Lead in April 2011.

Management responsibilities

Research Co-ordinator, Department of Pharmacy UH April 2011 to December 2014; Programme Manager - National Programme on Substance Abuse deaths & Volatile Substance Abuse mortality register based at International Centre for Drug Policy, St George's University of London (2005-2010)

Project supervision

Programme Manager, National Programme on Substance Abuse Deaths & Volatile Substance Abuse mortality register (2005-10)

View graph of relations

View all (100) »

View all (26) »

ID: 22139